Stephens County Coed Track Track

  • Overall Record: N/A
  • Conference Record: N/A

rss_feed Latest News

STEPHENS COUNTY STATE TRACK QUALIFIERS

STEPHENS COUNTY STATE TRACK QUALIFIERS This past Saturday, the Stephens County Track team traveled to East Jackson High School, for the Georgia Sectionals.  The Indians competed well and have several that have qualified for the State Track Meet, in Albany, Ga. Athletes had to finish in the top 8 of their event to move on

INDIANS TRACK AND FIELD – REGION 8 AAA RESULTS

INDIANS TRACK AND FIELD – REGION 8 AAA RESULTS Girls Shot-put – 1st Region Champion – Samara Walker  PR 39’5″ Boys Triple Jump – 1st Region Champion – Zhy Perry                                   – 2nd Bryson Murchison Boys Long Jump – 3rd –

SAMARA WALKER IS REGION 8 AAA REGION CHAMP

REGION 8 AAA REGION CHAMP CONGRATULATIONS! Great picture of a great throw. Samara Walker is the 2021 Region Champion and headed to STATE.  Samara threw a personal record today of 39’5″ to take first place at the Region Championships going on at Monroe Area High School today.

TRACK UPDATE

TRACK UPDATE Indian JV Track will be competing at Rabun County High School on Friday (23). Indian Track will be competing in 8AAA Region Track Meet on Monday (26) and Wednesday (28) at Monroe Area High.  Monday will be an all day event to include preliminary running events and all field events – FINALS.  Wednesday

TRACK MEET RESULTS from Banks County Track 3/30

TRACK MEET RESULTS from Banks County Track 3/30   Boys 100- KP Hayes 1st, Vadole Fleming 2nd, Javian Hightower 3rd Boys 400- Braden Griffin 1st place Boys 1 mile- Grady Sanders 2nd place Boys 2 mile- Grady Sanders 2nd place Boys High Jump- Zhy Perry 2nd place, Aaron Scott 3rd place Boys Long Jump- Bryson

BOYS and GIRLS TRACK HAVE A GOOD DAY

Boys and Girls Track have a good day at Hart County Track Girls Long Jump- Nana Eades 2nd place, A’niya Mayweather 3rd place, Dariyah Bell 4th place, Kiki Howard 5th place Girls Triple Jump- A’naiya Mayweather 1st place, Dariyah Bell 2nd place Girls Discus- Samara Walker 2nd place Girls Shot- Samara Walker 1st place Sonada

INDIVIDUAL  PLACES from TRACK  @ Habersham Central 3/2

INDIVIDUAL  PLACES from TRACK  @ Habersham Central 3/2 Girls long jump:         Dariyah Bell finished 3rd Girls triple jump:       Dariyah Bell finished 2nd Girls shot put:             Samara Walker finished 1st Girls 2-mile:                Kate Oldham finished 1st,